Skip to main content

System ERP - wybrać dedykowany czy gotowy?

Prowadzenie prężnie działającej firmy wymaga stosowania odpowiedniego oprogramowania, które ułatwi nadzór nad pracą każdego jej elementu. W przypadku firm, które posiadają wiele działów ważne jest też, by były one odpowiednio skomunikowane, co ułatwi kontrolę i pozwoli uniknąć wszelkiego rodzaju opóźnień i błędów, wynikających z niewłaściwego przekazywania informacji. Do takich celów najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu ERP, który pozwoli na zarządzanie wszystkimi działami z bezpośrednim kontaktem i dostępem do wszystkich danych dla każdego działu z osobna. Wybierając ERP skorzystać można z rozwiązania gotowego, bądź dedykowanego.

Jak wygląda gotowy system ERP?

W przypadku postawienia na gotowy system ERP, zwany też pudełkowym, otrzymuje się uniwersalne, gotowe rozwiązanie, stosowane przez różne firmy w identycznej formie. Polski producent oprogramowania podaje na swojej stronie, że funkcjonalność i użyteczność systemu ERP tego rodzaju są dostosowane do tego, by oprogramowanie było w stanie obsłużyć wiele różnych firm, niezależnie od ich bezpośredniej branży.

Dlatego też nie ma możliwości dostosowania pudełkowego ERP do konkretnych rozwiązań wykorzystywanych w firmie. Nie da się rozbudować takiego systemu o dodatkowe możliwości albo zmienić elementów w przypadku rozwoju firmy. Do tego celu lepszym rozwiązaniem jest system dedykowany.

Jaki system ERP jest najlepszy?

Jak działa dedykowany system ERP?

To rozwiązanie jest idealne do firm, które posiadają nietypowy profil prowadzonej działalności. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu system można dokładnie dopasować do potrzeb. Ich główną zaletą jest możliwość rozwoju wraz z rozwojem firmy, ponieważ w każdej chwili bez problemu można dodać do niego kolejne moduły lub rozbudować te, które aktualnie się wykorzystuje. Na temat innych zalet tego typu systemów, możesz przeczytać na podstronie „System ERP – zastosowanie i korzyści”.

System dedykowany budowany jest od podstaw, lub przygotowywany jest na bazie elastycznych modułów w sposób, który dopasuje go do konkretnych rozwiązań. Niezależnie od sposobu tworzenia, zawsze będzie skrojony na miarę, zgodnie z wytycznymi zamawiającego.

Na jaki system ERP postawić?

Poza możliwością dostosowywania systemu do własnej firmy różnicą między systemem gotowym a dedykowanym jest cena. Systemy gotowe zazwyczaj oferowane są w atrakcyjnych cenach, ponieważ raz przygotowany program sprzedawany jest wiele razy. W przypadku rozwiązań dedykowanych cena jest dużo wyższa, ponieważ powstaje system wykorzystywany tylko przez jednego klienta, co automatycznie sprawia, że koszty nie rozkładają się na wiele licencji.

Również czas przygotowania jest inny. System gotowy można używać zaraz po zakupie, natomiast rozwiązanie dedykowane najpierw musi być przygotowane i dostosowane, a dopiero później wdrożone. To, jaki system będzie najlepszy dla konkretnej firmy zależy już tylko i wyłącznie od jej skomplikowania i zapotrzebowania na nietypowe rozwiązania.