Przejdź do głównej treści

Zastosowanie płyty warstwowej w budownictwie

Branża budowlana od lat stawia na rozwój technologii, umożliwiających wprowadzenie oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania budynków. Z tego też powodu na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają na osiągnięcie wysokich parametrów izolacyjnych. Dodatkowym atutem nowych technologii jest również izolacja akustyczna, która umożliwia odcięcie nieruchomości od dźwięków otoczenia oraz zapobieganie wydobywania się dźwięków z wewnątrz. Aktualnie coraz większą popularność zdobywają płyty warstwowe. Czym one są i jakimi właściwościami się wyróżniają? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są płyty warstwowe?

Płyty warstwowe są materiałem budowlanym, służącym do wykończenia ścian zewnętrznych oraz dachów. Dokładne zastosowanie płyt warstwowych zostało dokładnie opisane na stronie nalpanel.pl, która zawiera również pełną ofertę prac wykończeniowych z ich wykorzystaniem. Składa się ona z kilku warstw i rdzenia termoizolacyjnego w blaszanych okładzinach. Zależnie od wykorzystanego materiału może mieć różny stopień właściwości izolacji termicznej i akustycznej, a nawet ogniochronnych. Montażu dokonuje się na specjalnie przygotowanym stalowym szkielecie.

Jakie zastosowanie mają płyty warstwowe w budownictwie?

Najczęściej płyty warstwowe wykorzystywane są do wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Są materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym szczególnie przy budowie różnego rodzaju hal, zarówno magazynowych, jak i produkcyjnych. Coraz częściej wykorzystywane są również przy pokrywaniu powierzchni dachowych, ponieważ zapewniają bardzo dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i są odporne na wilgoć. Spotkać je można również w budownictwie mieszkalnym, ponieważ zapewniają bardzo skuteczną termoizolację, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości.
Czym są płyty warstwowe?

Jakie rodzaje płyt warstwowych są dostępne?

Na rynku znaleźć można kilka różnych rodzajów płyt warstwowych, jednak zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są:

  • Płyty poliuretanowe, które mogą mieć różne rdzenie, od pianki poliuretanowej, przez poliuretanowo-izocyjanurową, do pianki fenolowej i szkła piankowego. W domach energooszczędnych wykorzystywany jest rdzeń z poliizocyjanuranu, o którym więcej dowiedzieć można się na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Poliizocyjanuran.
  • Płyty styropianowe, będące rozwiązaniem najtańszym, a jednocześnie najlżejszym. Mają one dobre parametry termoizolacyjne i są dosyć wytrzymałe.
  • Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej, których rdzeń może być wykonany z materiałów takich jak dolomit, kamień bazaltowy, grabro czy kruszywo wapienne. Ich największą zaletą jest niepalność, wysoka paroprzepuszczalność i odporność na czynniki biologiczne takie jak pleśń i grzyby.

W jakich wymiarach dostępne są płyty warstwowe?

Podstawowym wymiarem płyt warstwowych jest ich grubość. To ona odpowiada przede wszystkim za parametry izolacji termicznej i akustycznej. Dostępne są płyty o grubościach:

  • 20mm,
  • 40mm,
  • 50mm,
  • 100mm,
  • 200mm.

W przypadku wymiarów konstrukcyjnych, dostępne są rozwiązania w zakresie od 2 do 12m jeśli chodzi o długość oraz od 100 do 120cm jeśli chodzi o szerokość. Niektóre firmy są w stanie dostarczyć płyty dłuższe na specjalne zamówienie, jednak zazwyczaj nie może ona przekroczyć 16,5 metra. W przypadku szerokości ograniczeniem jest konieczność stabilnego montażu do stalowego szkieletu, przez co 120cm jest wartością graniczną.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze

Bardzo przydatne wskazówki! Dzięki nim zarówno moje, jak i koszule męża dłużej zachowują świetny wygląd. Ostatnio znalazłam piękne modele tutaj: https://e-merceria.pl/kategorie/koszule-damskie/ – idealne zarówno dla niej, jak i dla niego! 
Świetnie, że trafiłam na ten artykuł. Przeprowadzam właśnie biuro do nowej lokalizacji w Krakowie i potrzebuję firmy, która przygotuje przestrzeń przed przeprowadzką. Dzięki temu artykułowi wiem już, kogo wybrać!