Płyty warstwowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Płyty warstwowe stają się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym, wykorzystywanym nie tylko przy stawianiu hal magazynowych i produkcyjnych, ale też przy wykończeniu ścian zewnętrznych nieruchomości mieszkalnych. Na wybór tego typu materiału wpływ mają jego właściwości oraz dostępność różnych rozwiązań technologicznych, dostosowanych do konkretnych potrzeb. W naszym artykule przedstawimy zalety zastosowania płyt warstwowych oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego rozwiązania.
Gdzie warto stosować płyty warstwowe?
Zastosowanie płyt warstwowych może być bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystywane są one przy budowie hal magazynowych i produkcyjnych, gdzie stanowią pełną konstrukcję zewnętrzną. Przyspiesza to cały proces budowy, a jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom izolacji termicznej i akustycznej. Inne przykłady zastosowania płyt warstwowych znaleźć można w artykule "Płyty warstwowe w budownictwie – gdzie znajdują zastosowanie?", który wspomina między innymi o wykorzystaniu ich przy pokryciach dachowych, jak i ociepleniu ścian zewnętrznych nieruchomości mieszkalnych. Niezależnie od przeznaczenia, najważniejsze jest, by dobrać odpowiedni rodzaj materiału.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyt warstwowych?
Dobór płyt warstwowych zależny jest przede wszystkim od miejsca, gdzie będą one wykorzystywane. Pod uwagę wziąć trzeba wymagania, związane z miejscem ich zastosowania. W przypadku różnego rodzaju hal oraz pokryć dachowych niezbędne jest zwrócenie uwagi na wytrzymałość wybranego rozwiązania. Na płyty używane w tych miejscach oddziaływają różne siły związane z warunkami atmosferycznymi oraz obciążeniami konstrukcyjnymi. Istotne jest również wzięcie pod uwagę parametrów izolacji termicznej i akustycznej. W przypadku hal produkcyjnych ważne jest, by zapobiegały one wydobywaniu się dźwięków głośnych maszyn poza budynek. Przy nieruchomościach mieszkalnych bardzo ważnym parametrem będzie izolacja termiczna, ponieważ pozwoli ona na oszczędności przy ogrzewaniu. W budynkach przemysłowych ważna jest odporność na ogień, spełniająca wymagania przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Czemu warto korzystać z płyt warstwowych?
Wykorzystanie płyt warstwowych umożliwia przede wszystkim znaczące ograniczenie kosztów i czasu wzniesienia konstrukcji przemysłowych. Dzięki temu firma może dużo szybciej rozpocząć produkcję, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej termoizolacji oraz spełnienie norm przeciwpożarowych. W przypadku nieruchomości mieszkalnych płyty warstwowe również wpływają na ograniczenie kosztów wykończenia ścian zewnętrznych. Sam montaż jest szybki i wygodny, a możliwości popełnienia błędów są znacząco ograniczone. Płyty dzięki wysokim parametrom termoizolacyjnym wpływają na znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania, a jednocześnie są tanie w eksploatacji, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznej elewacji są prostsze w czyszczeniu i konserwacji.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Kupno mieszkania pod wynajem — co musisz wiedzieć?
-
Czy automatyczne aktualizacje to dobry pomysł? Poznaj plusy i minusy!
-
Płyty warstwowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
-
Zastosowanie płyty warstwowej w budownictwie
-
Sprawdź, jak prać koszule, by służyły Ci latami!
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co trzeba zrobić by postawić dom na zgłoszenie?
-
Poradnik: Jak wybudować domek na drzewie?
-
Jak samodzielnie wymienić oponę w samochodzie?
-
Jak konstruować trafne prompty do chata GPT?
-
System ERP - wybrać dedykowany czy gotowy?
Najnowsze komentarze

